čtvrtek 9. července 2015

Jak si na dovolené najít příležitosti ke konverzaci?

 
Tak co, už víte, jaká je vaše dovolená snů? Inspiroval vás pořad BBC?
 Rozhodli jste se, jakou dovolenou zorganizujete tento rok?
Independent travel nebo  package holiday?
Independent holiday - nezávislá dovolená – dovolenou si zorganizujete sami od cesty po ubytování
Package holiday – dovolená zorganizovaná nějakou cestovní agenturou, která zajistí cestu, ubytování, případně aktivity na místě dovolené.
 
A já? Já osobně upřednostňuji independent holiday.
Chci dovolenou spojit se zážitkem a prožitkem a hlavně s možností spojit svou dovolenou se setkáním s cizím jazykem, abych vyhledávala příležitosti ‚mluvit‘ a procvičovat. Tedy spojit příjemné s užitečným a k tomu levným způsobem.
Existuje představa, že lidé mluvící více jazyky mají dostatečně finančních prostředků, aby cestovali a ‚učili‘ se tak cizí jazyk. Také se říká, že polygloti jsou lidé nejčastěji bez závazků a tak se mohou kdykoliv vypravit do ciziny a studovat jazyk v ‚autentickém‘ prostředí. Těch, kteří to tak mají a mohou si to dovolit, nebývá mnoho. Většina lidí má závazky, rodiny a omezené prostředky.
Jde to i jinak. Cizí jazyk se můžete naučit i v domácím prostředí a dovolenou využít ke krátkému zastavení se a procvičení konverzace. Lidé s touhou, přáním nebo motivací najít si prostor pro cizí jazyk, si mohou dovolenou vybrat tak, aby uspokojili i jazykovou část J I když cestují sami, i když cestují s partnerem nebo s rodinou.
Je to především o prioritách a chtění - chtění najít dostatečnou rovnováhu, ukrojit třeba trochu ze svého pohodlí, někdy i o tom vybrat si o něco levnější nebo méně pohodlnou dovolenou, ale za to získat trochu příležitosti mluvit jazykem dané země.
Jak?
·         Ubytování mimo území, kde tráví dovolenou hodně Čechů.
·         Najděte si raději ubytování v malém rodinném penzioně, kde vás přes den uvítá úsměv majitelky, se kterou prohodíte denně pár slov.
·         Hrajte si s dětmi a dávejte si úkoly: kdo, co udělá, řekne v cizím jazyce, vyřídí, zorganizuje – je to malou výzvou pro vás i pro děti a zároveň kreativní částí dovolené. Není jednoduché vymyslet alespoň jeden úkol pro každého na každý den J
·         Vybírejte si k procházkám oblasti mimo turistický ruch, kde budete mít více příležitostí k tomu, abyste s někým promluvili v cizím jazyce.
Z mé zkušenosti, v místech zasažených turistickým přílivem, vám lidé ochotně prodají suvenýry nebo vstupenky na výletní loď, ale jsou tak zahlceni turistickým ruchem, že nemají náladu na dlouhé konverzace.
Vyhněte se tedy turistickým místům. Možná neuvidíte to, co ostatní, ale získáte něco navíc … ochutnávku domácího autentického prostředí.
·         Když ležíte na pláži, vymyslete si hry v cizím jazyce s dětmi: hrajte pexeso nebo slovní kopanou. Příjemně vám uplyne čas na pláži a ještě se něco naučíte.
·          Buďte zvídaví, hodně se ptejte a chtějte vědět. To je první krok k otevření komunikace a příležitostí.
·         Jste začátečníci? Naučte se pár základních frází a spojte se s jazykem ještě před odjezdem. Místní lidé uvítají, když se setkají s někým, kdo prokazuje ochotu mluvit jejich jazykem, a rádi vám vyjdou vstříc a dají příležitost jazyk si procvičit.
 
Tip na pár nejdůležitějších frází ve všech jazycích. Určitě se vám bude hodit před odjezdem na dovolenou či jako start do nového jazyka:
 
Tak už víte, kam pojedete a chcete se podělit o zážitky, nápady, prožitky a zkušenosti?
 
Napište na tento blog a nebo jen klikněte na můj email :-) Hladova.olga@google.com
 

Žádné komentáře:

Okomentovat